Co se zlomenou nohou nebo nepojízdným autem na horách?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Pololetní a jarní prázdniny plánuje řada lidí strávit s rodinou na horách. Úraz na sjezdovce nebo nefunkční baterie v autě přitom dokážou zimní dovolenou značně znepříjemnit. V podobných stresových situacích pomohou asistenční společnosti, např. v cizině zajistí zásah horské služby, lékařské ošetření v nejbližší nemocnici, odtah nepojízdného vozidla do servisu či do ČR, náhradní vozidlo či tlumočnické služby apod.

Před cestou je důležitá kontrola uzavřeného autopojištění, cestovního a úrazového pojištění pro sebe a svou rodinu, zejména pak rozsah asistenčních služeb a zda nabízí dostatečné limity plnění. Při plánování zimní dovolené na horách, ať již v ČR či v zahraničí, doporučují odborníci vždy nechat pečlivě zkontrolovat stav auta v autoservisu. Pozornost věnujte rozsahu autopojištění a poskytovaných asistenčních služeb. „Při výběru asistenčních služeb by měli řidiči požadovat především vysoký limit na odtah ze zahraničí zpět do ČR, aby se nemusela dělat drahá oprava v zahraničí. Dále by měla asistence krýt i případy nefungující baterie, zamrzlé nafty a podobné situace, které mohou kvůli nízkým teplotám na horách motoristy potkat,“ vysvětluje Petr Bold, prezident České asociace asistenčních společností. Další využívanou službou je oprava na místě, parkovné a náhradní vozidlo, případně jiná forma náhradní dopravy. Užitečným benefitem je rovněž zajištění ubytování, u nadstandardních připojištění klienti oceňují možnost výběru odtahu vozidla do jimi zvolených destinací (repatriace ze zahraničí).

Poskytnutý asistenční zásah u automobilu v zahraničí vyjde průměrně na 8 tisíc Kč. Nejčastěji asistenční společnosti poskytovaly pomoc českým klientům v Německu, Rakousku, Francii a Itálii. V případě dopravní nehody v cizině se odborníci shodují, že je lepší vždy volat policii. Nutností je to v situacích, kdy došlo ke zranění či poškození věci třetí osoby (včetně zranění zvířete), viník z místa nehody ujel či je evidentně pod vlivem alkoholu.

Zkontrolujte rozsah asistenčních služeb u autopojištění, než se vydáte na cestu:

– rozsah asistenčních služeb v dané zemi

– limity pro odtah nepojízdného auta z území Evropy do ČR

– limity pro servis auta

– zapůjčení náhradního vozidla po dobu opravy

– ubytování pro posádku v případě nepojízdného auta po dobu jeho opravy

– možnost předání vzkazu rodině či blízké osobě

– nonstop pomoc dispečinku v českém jazyce

Chystáte-li se na hory mimo ČR, ověřte si před cestou, zda se vaše pojištění vztahuje na konkrétní sportovní aktivity. Pokud již dojde ke zranění, můžete se spolehnout na svou asistenční společnost. Pracovníci call centra vám poradí s dalším postupem a budou s vámi komunikovat v českém jazyce. Zajistí ošetření v nejbližším vhodném zdravotnickém zařízení či přivolají pomoc přímo na místo. V případě cizího zavinění si vezměte kontakt na viníka, a horskou službu, pokud vás přepravuje ze sjezdovky do nemocnice. Z ošetření si vždy uschovejte lékařskou zprávu a případné doklady o provedených platbách souvisejících s úrazem a ošetřením.

Žebříček 10 nejčastěji poskytovaných zdravotních asistencí:

– garance úhrady platby za ošetření anebo za hospitalizaci

– zajištění zásahu horské služby

– vyhledání lékařského ošetření

– zajištění repatriace zpět do ČR

– pomoc při vystavení náhradních cestovních dokladů při jejich ztrátě či odcizení

– překladatelské služby

– zapůjčení náhradního sportovního vybavení při odcizení zavazadel z vozidla

– zajištění finanční zálohy v případě ztráty zavazadel

– zajištění náhradní dopravy, případně ubytování

– vyslání opatrovníka a ubytování členů rodiny

– zaslání léčiv a jiných zdravotnických potřeb

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek