Canon EOS M100 – vyzkoušeli jsme novou bezzrcadlovku

Systémové kompakty si v poslední době získávají oblibu mezi zákazníky díky snadnému ovládání a příhodným rozměrům. Takzvané bezzrcadlovky totiž mají velké snímače a výměnné objektivy, takže umožňují pořizování kvalitních fotografií. Přitom ale k zobrazování nepoužívají zrcátko, takže mohou mít velmi ploché tělo. Jednu z nich jsme vyzkoušeli v redakci.

Značka Canon nedávno uvedla svou nejnovější bezzrcadlovku EOS M100. Jedná se o fotoaparát, který je uživatelsky velice jednoduchý, ale nabízí vysoké rozlišení snímače 24,2 Mp. Je přitom zabalený ve velmi kompaktním těle, které má rozměry 108 x 67 x 35 mm, a váží pouhých 300 gramů. Pro ještě jednodušší ovládání má na displeji nápovědy k nastavení. Vlastně je fotoaparát koncipován tak, aby s ním rychle našli společnou řeč uživatelé smartphonů, kteří už mají s focení na telefonu trochu zkušeností, a chtěli by své fotografické dovednosti posunout o něco dál.

Znamená to mimo jiné i schopnost foťáku pořizovat selfíčka, a to pomocí výklopného displeje, který slouží také místo hledáčku. To je také jeden z rozdílů mezi systémovými kompakty a zrcadlovkami – záběr se zobrazuje na displeji místo v klasickém hledáčku. Dalším znakem je ploché tělo, které se v případě EOS M100 nesnaží o podobnost se zrcadlovkou. Je to praktické pro fotografy, kteří touží hlavně po velice skladném přístroji, oproti klasické zrcadlovce si ale musíte zvyknout na jiný styl úchopu. Nejsou zde plochy pro opření prstů, tělo je ale potaženo zdrsněným pláštěm, což dává určitou jistotu při ostření. To funguje na mřížce 7 x 7 bodů při automatickém ostření a s možností ručního nastavení 1 AF bodu a 1 zóny 3 x 3 bodů. Dotykový displej, pomocí něhož volíte nastavení fotoaparátu, je třípalcový s poměrem stran 3:2. Prsty můžete například listovat v náhledu snímků nebo je tažením zvětšovat či zmenšovat.

Stejně jako telefon je i tato nová bezzrcadlovka snadno propojitelná s dalšími zařízeními. Dorozumí se s Androidem i iOSem, připojíte ji přes Wifi i prostřednictví Bluetooth. Aplikace Canon Camera Connect umožní stažení do počítače nebo uložení do cloudového úložiště, aniž byste museli fotoaparát propojovat dráty nebo cokoliv dalšího na něm nastavovat. Když už mluvíme o aplikacích, Canon nabízí také kreativního průvodce v češtině Photo Companion, s nímž můžete absolvovat různé kurzy kreativního focení.

Výměna objektivů probíhá jednoduše a kromě systému EOS M můžete přes adaptér použít také objektivy ze systémů EF a EF-S. Vlastně tak můžete ke kompaktnímu tělu instalovat objektivy, které se běžně používají u zrcadlovek. M100 tudíž může být řešením i v případě, že běžně fotíte zrcadlovkou, v určitých situacích ale dáte přednost malému lehkému fotoaparátu.Může to být třeba při sportu nebo cestování. Pro takové příležitosti je ještě k dispozici pouzdro, které plní nejen funkci ochrany, ale uspokojí i vyznavače výrazného stylu – vyrábí se v devíti barvách, mezi nimiž nechybí ani jasně červená nebo tyrkysová.

Vyzkoušeli jsme pořízení snímků krajiny za špatných světelných podmínek, výřez detailu z fotografie pořízené zdálky, svislice a fotky s geometrickými tvary. A že s ním můžete fotit i kreativní snímky, o tom jasně mluví ukázka z archivu značky. Více se o tomto fotoaparátu dozvíte na www.canon.cz/cameras/eos-m100/.

Ukázky fotografií pořízených fotoaparátem Canon EOS M100: