Víte, jaký je rozdíl mezi závodním a praktickým lékařem?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Zjednodušeně by se dalo shrnout, že hlavními rozdíly mezi lékařem pracovnělékařských služeb (dříve závodní lékař) a praktickým lékařem jsou v typu poskytovaných zdravotních služeb, v úhradě za tyto služby (tzn. s kým má daný poskytovatel uzavřenou smlouvu) a tím, kdo daného poskytovatele může vybrat.

 LÉKAŘ PRACOVNĚLÉKAŘSKÝCH SLUŽEB

Zaměstnavatel má povinnost zajistit tzv. firemního lékaře – jedná se o lékaře pracovnělékařských služeb, kterého si zaměstnavatel volí sám. Tím může být lékař v oboru všeobecné praktické lékařství nebo lékař v oboru pracovní lékařství.

Co dělá lékař pracovně lékařských služeb?

Lékař pracovnělékařských služeb posuzuje způsobilost zaměstnance pro danou pracovní pozici, provádí pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců, poskytuje odborné poradenství se zaměřením na BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci), zajišťuje školení určených zaměstnanců v první pomoci, je oprávněn vystavovat lékařský posudek na zaměstnance.

Co je součástí zdravotní prohlídky?

Cílem zdravotní prohlídky je zhodnocení zdravotního stavu zaměstnance (uchazeče o zaměstnání), vliv pracovního výkonu, prostředí a podmínek na zdraví zaměstnance a odhalení případných pracovních rizik, která by mohla poškodit zdraví zaměstnance. Provedení pracovnělékařské prohlídky zahrnuje provedení základního vyšetření, zhodnocení výsledků zdravotního stavu, případně vyžádání a zhodnocení odborných vyšetření, provedení záznamu do zdravotnické dokumentace, zpracování lékařského posudku atd.

Proč musím absolvovat vyšetření u „firemního“ lékaře?

Každý uchazeč o zaměstnání musí před nástupem do nového zaměstnání absolvovat vstupní prohlídku u lékaře pracovnělékařských služeb. Zaměstnanci pak musí absolvovat další typy prohlídek (periodickou, mimořádnou, výstupní) v zákonem stanovených intervalech a dle pracovního zařazení do jednotlivých kategoriích (podle toho, jak velká je pravděpodobnost zdravotních rizik při výkonu dané práce).

Úhrada poskytnutých pracovnělékařských služeb

Lékař pracovnělékařských služeb je poskytovatelem zdravotní služeb, který má uzavřenou smlouvu se zaměstnavatelem. Vstupní prohlídku hradí zaměstnavatel pouze v případě, že je uchazeč o zaměstnání na pracovní místo přijat, v opačném případě si vstupní prohlídku hradí uchazeč sám. Ostatní typy prohlídek hradí zaměstnavatel.

VŠEOBECNÝ PRAKTICKÝ LÉKAŘ

Všeobecný praktický lékař je poskytovatelem tzv. primární péče, ke kterému se pojištěnec dobrovolně registruje. Pojištěnec si svého registrujícího všeobecného praktického lékaře může vybrat sám (tzn. má právo na výběr ambulantního lékaře), přeregistrovat se k novému praktickému lékaři může nejdříve za 3 měsíce od předchozí registrace. Vždy je platná poslední provedená registrace, resp. poslední vyplněný a podepsaný registrační list.

Co dělá všeobecný praktický lékař?

Všeobecný praktický lékař je lékař primární péče, který má zaregistrované pacienty ve své dlouhodobé a pravidelné péči. Měl by být prioritně prvním kontaktem pacienta se zdravotními službami. Poskytuje pacientům komplexní preventivní péči – léčí akutní a chronická onemocnění, provádí všeobecné preventivní prohlídky, doporučuje screeningová vyšetření, zprostředkovává specializovanou péči, provádí edukaci pacientů v oblasti zdraví, předepisuje léky podle diagnózy pacienta atd. Veškeré informace zapisuje do zdravotnické dokumentace pacienta.

Pracovnělékařské prohlídky může praktický lékař provádět pouze na žádost zaměstnavatele a v případě, že zaměstnanec vykonává práci zařazenou do I. kategorie, a dle zákona nejsou pro tento druh práce vyžadovány žádné speciální podmínky zdravotní způsobilosti.

Co je součástí všeobecné preventivní prohlídky u dospělého?

Všeobecná preventivní prohlídka je prováděna jedenkrát za dva roky. Týká se pojištěnců od 18 let (nejpozději od 19 let). Praktický lékař s pacientem doplní anamnézu a zkontroluje očkování. V rámci prohlídky je provedeno komplexní fyzikální vyšetření, změření krevního tlaku, vyšetření pohmatem štítné žlázy, kontrola poklepem a poslechem srdce a plic, zjištění indexu tělesné hmotnosti (BMI), orientační vyšetření zraku, sluchu a kůže. Součástí je také onkologická prevence – zhodnocují se rizika z hlediska aktualizované rodinné, osobní a pracovní anamnézy. Dále lékař zkontroluje a zajistí předepsaná preventivní vyšetření, která se provádějí vždy ve stanovené věkové kategorii (např. vyšetření EKG, cholesterolu, screeningová vyšetření zhoubných nádorů atd.).

Úhrada poskytnuté zdravotní péče praktickým lékařem

Praktický lékař je poskytovatelem zdravotní péče, který má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou pojištěnce, tzn. jedná se o smluvního poskytovatele. Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazena veškerá vyšetření indikovaná ošetřujícím lékařem – vyšetření a odběry je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních a u smluvních poskytovatelů.

Zdroj: VZP Foto: Samphoto

Sdílejte tento článek na Facebooku