Běhání na podzim je pro mnohé jedno z nejpříjemnějších. Není většinou vedro ani zima a když vše klapne, přináší podzimní běhání skvělé zážitky. Níže najdete několik tipů, na co si dát pozor a jak si běh užít naplno.
Nepodceňujte rozcvičení
Před během byste se měli rozcvičit vždy, ale v chladnějším počasí, které již podzim často přináší, to platí dvojnásob. Předejdete tak zranění a zlepšíte výkon. Zahřívací cvičení by mělo trvat alespoň 10 minut a mělo by obsahovat i protažení.
Rozcvička by měla obsahovat dynamické protažení, dostatečné rotace trupu, kotníků a kolen, pak třeba skákání na místě, které zvýší srdeční frekvenci a zahřeje celé tělo. Následný běh pak začněte volně a pomalu přidávejte tempo.
Sledujte počasí a začněte proti větru
Sledovat předpověď počasí se vyplatí při jakékoli venkovní aktivitě, ale v proměnlivém podzimním počasí a běžeckých aktivitách, dvojnásob. Můžete si tak ušetřit zmoknutí, prochladnutí a vyhnout se nemoci.
Pokud fouká silný vítr, může být běh nejen nepříjemný, ale můžete také snáze prochladnout. Ve větrném počasí se vyplatí o to více plánovat. Pokud máte možnost, volte závětrné trasy. V případě, že se běhání ve větru nevyhnete, upravte si trasu tak, abyste začínali proti větru a vraceli se zpět po větru. Pokud to uděláte obráceně, tak se vám může stát, že první část běhu bude příjemná, ale druhá naopak. Můžete totiž začít zpomalovat a začnete rychle prochládat. Toto riziko se může znásobit, pokud navíc ze začátku zvolíte příliš ostré tempo.
Vidět a být viděn
Dny jsou na podzim kratší a kratší. Co platilo navečer o viditelnosti minulý týden, tento již neplatí. Nepodceňujte tedy pravidlo, které říká, že pro bezpečný běh musíte vy dobře vidět a také být bezpečně viděn. Čelovku si tedy na podzimní odpolední výběhy již berte téměř vždy, nevíte, jak se vám běh protáhne. Používejte na oblečení reflexní prvky.
Vhodně se oblečte a obujte
Paradoxně často nastává situace, že se běžci oblékají ven až příliš. Hojně podceňovaná bývá schopnost našeho těla zareagovat na okolní teplotu a využívat teplo vznikající při tělesné námaze. Důležité je se příliš nezpotit a nenechat pot ochlazovat povrch našeho těla. Vrstvení oblečení je klíčem k udržení optimální teploty těla a prevenci podchlazení nebo přehřátí. Měli byste mít ideálně na sobě tři vrstvy: spodní vrstvu, která odvádí pot od těla, střední vrstvu, která izoluje teplo, a vnější vrstvu, která chrání před větrem a vlhkostí.
Volte ideálně oblečení z funkčních materiálů, které je prodyšné, dobře odvádí pot a udržuje tělesnou teplotu. Vrchní oblečení pak z materiálů s ochranou proti větru a kvalitní běžecké outdoorové boty.
Pozor na zvěř a myslivce
Setkání s divokými prasaty v lese může být nečekané a potenciálně nebezpečné. Setkání je lepší se vždy vyhnout, ale když už běžíte lesní cestou a před vámi přechází skupinka divočáků, hlavním pravidlem je zachovat klid a pomalu se vzdalujte. Neutíkejte, protože to by mohlo prase vyprovokovat k útoku. Každopádně si udržujte odstup a snažte se udržet co největší vzdálenost mezi vámi a prasetem. Rozhodně se nepřibližujte k mláďatům. Pokud vidíte prase s mláďaty, dejte jim ještě větší prostor. Matky jsou velmi ochranářské a mohou reagovat agresivně.
Pokud se náhodou ocitnete uprostřed podzimního honu, je důležité opět zachovat klid a postupovat velmi opatrně. V takové situaci je zásadní zůstat viditelný a upozornit na svou přítomnost. Dále pak uposlechnout pokynů a urychleně opustit prostor.
Zdroj a foto: Aspen