Půjdem na jedno?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Co udělám, když si chci popovídat s kamarády? Vyrazím s nimi na jedno do hospody. A jsem-li průměrný český pivař, učiním tak alespoň jednou do měsíce, setkám se na něm rovnou se šesti přáteli a hlavně opravdu dorazím. Nezastaví mě ani nedostatek času či rodinné povinnosti. Zkrátka piva s partou přátel se muži nevzdají za žádných okolností. Alespoň to vyplývá z průzkumu realizovaného pro značku Staropramen, který se zaměřil na souvislost mezi přátelstvím a chozením na jedno. Mít na Facebooku hodně přátel je sice cool, ale… Zamysleli jste se už nad tím, kolik z nich jsou opravdu vaši přátelé, se kterými jste alespoň v nějakém osobním kontaktu? Dost pravděpodobně se budete pohybovat kolem čísla 15, a to bez rozdílu věku. A pokud zkusíte zapřemýšlet, s kolika z nich se skutečně scházíte, tak se dostanete na číslo o víc než polovinu nižší. V průměru totiž každý, kdo si dá aspoň jednou do měsíce jedno pivo, se pravidelně setkává s šesti přáteli. Obvykle jde o kolegy z práce, spolužáky nebo kamarády z dětství.

Zajít párkrát do měsíce na jedno stačí
A kam že nejčastěji se svými přáteli vyrážíme? No přece na pivo! „Utužování přátelství mezi chlapy na jednom je typické pro všechny dospělé muže, tzv. pivaře, bez rozdílu věku. Činí tak minimálně jednou do měsíce, více než třetina z nich dokonce aspoň jednou týdně, a schází se ve větších skupinkách až šesti přátel,“ komentuje výsledky výzkumu Petra Chovancová, Senior Brand Manager značky Staropramen.

A tato frekvence chození na jedno s přáteli mužům naprosto vyhovuje, nespokojených je v tomto ohledu pouze 12 % z nich. „Někteří muži nám říkali, že po nástupu do práce nebo narození dětí ‚už to bohužel není, co to bývalo‘. To ale znamená, že teď chodí do hospody už jen jednou nebo dvakrát týdně,“ doplňuje s úsměvem Petra Chovancová.

O tom, že na pivo s přáteli si čas najdou vždy a že si do něj nenechají mluvit ani od svých partnerek, svědčí i fakt, že jen necelé procento z nich v průzkumu značky Staropramen uvedlo, že jim v chození na pivo brání právě jejich přítelkyně či manželka. To opravdu pánové všichni žijete v tak harmonickém vztahu?!

Kolik na jednom utratíme?
Na jednom s přáteli pak Češi v průměru utratí 200 Kč bez ohledu na věk, pohlaví či region, v němž žijí. O trochu více platí lidé v Praze, na Plzeňsku a Ústecku. A jak se chlapi na jedno nejčastěji svolávají? Jednoduše, zavolají si, ti mladší (do 35 let) pak pro ten účel využívají různé mobilní aplikace typu FB Messenger či WhatsApp.

Facebook osobní kontakt nenahradí
Přátelé zkrátka hrají v životě každého muže důležitou roli. „Chození s přáteli na pivo je pořád stejně oblíbené jako v dřívějších dobách. Jen se změnila jeho funkce. Zatímco dříve jsme se sešli, abychom se dozvěděli, co je nového, dnes je to spíše o tom, že se potřebujeme s kamarády vidět a jen tak se pobavit, protože už o nich většinu nových věcí víme ze sítí,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Soukup, sociolog z Univerzity Karlovy a dodává: „Setkávání se s přáteli na jednom plní ale i roli jakési obhajoby životní situace – společně si s přáteli povyprávíme, co se nám přihodilo, jaké máme životní a zdravotní trable, a získáme tak díky tomu pocit, že jsme úplně normální a že v tom nejsem sami. A většinou také zjistíme, že na tom nejsme tak zle, jak se nám občas zdá.“

Takže jdeme dneska večer na jedno?

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek