Předsvatební nejistota a jak se s ní vyrovnat

Sdílejte tento článek na Facebooku

V anglicky mluvících zemích používají pro situaci, kdy s blížící se svatbou čím dál víc panikaříte a uvažujete, zda jste se rozhodl správně, trefný termín cold feet, tedy studené nohy. Pokud i vy zvažujete, jak na ledových nohou prchnout co nejdále od oltáře, čtěte, jak se předsvatební nejistota projevuje, a kterými zbraněmi proti ní případně bojovat. „Náš velký den nastane za čtyři měsíce a já se cítím den ode dne nervóznější, přitom nemám k panice žádný reálný důvod. Svou snoubenku miluji, klape nám to spolu už čtyři roky. Asi mám respekt před faktem, že sňatek stvrzuje reálnost závazku, každopádně předsvatební nejistota není nic příjemného,“ svěřuje se budoucí manžel. Máte podobné pocity? Rozhodně nejste sám! Předsvatební pochyby potkají skoro každého, což potvrzují i hollywoodští scénáristé, kteří tento fenomén s gustem používají jako ústřední motiv romantických komedií.

Je to normální!

Představa života stráveného po boku jedné osoby může způsobit několik probděných nocí, stejně jako pochybnosti, zda dokážete finančně zabezpečit svou rodinu. Klid, dýchejte. Období před svatbou je mimořádně stresující samo o sobě, tudíž se není čemu divit, že vás sem tam přepadají pochybnosti ohledně budoucnosti – je to normální reakce předcházející dni D. Nervozita přejde a s blížícím se datem v kalendáři si uvědomíte, že původní stres je vystřídán nadšením – z obřadu, hostiny i líbánek.

Moudrost starších

Chcete-li se s inkriminovanýma „studenýma nohama“ přece jen poprat jako chlap a nečekat, až samy od sebe přejdou, vyzkoušejte některou z následujících strategií. Prvním důležitým krokem je smíření. Uvědomte si, že vaše počínání je přirozenou součástí předsvatebního stresu a že rozhodně nejste prvním ani posledním člověkem v podobné situaci. Poptejte se starších ženatých kamarádů, otce či kolegů v práci. Historky ostatních nejen pobaví, ale přivodí pocit obrovské úlevy.

Výzkumné hypotézy a závěry ze života

Jste-li analytický typ, sepište všechny své důvody k nervozitě na papír a v klidu je reálně vysvětlete – patrně dojdete k závěru, že nemají pořádnou logiku. Na druhou stranu papíru můžete přidat i seznam věcí, které vás dovedly až sem. Proč chcete být s partnerkou, v čem tkví její silné stránky, kolik jste toho spolu prožili. Na vlastní oči uvidíte, že nějakých pár nervů na pochodu nemá potenciál konkurovat dlouhodobé spokojenosti. A pokud si přeci jen nejste svým počínáním jistý, svěřte se drahé polovičce. Koneckonců, může zažívat podobný strach a sdílením obav se vám oběma uleví.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek