Pražská komorní filharmonie slaví 15 let existence účastí na prestižní akci, kterou inicioval Václav Havel

Sdílejte tento článek na Facebooku

Pražská komorní filharmonie se příznivcům vážné hudby poprvé představila v listopadu 1994. Mužem, který stál u zrodu dnes respektovaného, špičkového koncertního tělesa, a který jej po dvanáct let výrazně formoval, byl světoznámý dirigent Jiří Bělohlávek. Symbolicky, právě v době oslav patnáctého výročí její existence, se filharmonie a Jiří Bělohlávek opět sejdou.

Stane se tak 14. listopadu při příležitosti mimořádné svým poselstvím i obsahem – Pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka bude spoluúčinkovat na slavnostním večeru „Už je to tady“, který se koná v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka a jehož iniciátorem je Václav Havel.

Jak je patrné z data konání a především názvu, cílem akce je připomenutí 20. výročí politických změn v Československu, pádu železné opony a zároveň vyjádření podpory těm, kteří na příchod svobody a demokracie stále ještě čekají. „Vznik Pražské komorní filharmonie je důsledkem společenských změn po listopadu 89, a proto považuji naši účast na tomto večeru za mimořádnou událost a ocenění kvalit i renomé, kterého Pražská komorní filharmonie během svého působení dosáhla,“ říká ředitel filharmonie Radim Otépka.

Přáním pořadatelů je, aby se celý večer nesl v uvolněné, přátelské náladě. Se svými osobními vzpomínkami, postřehy a myšlenkami vystoupí nejen Václav Havel, ale také prezident Václav Klaus, francouzský filosof André Glucksmann, polský historik a novinář Adam Michnik, jeden ze studentských vůdců z doby sametové revoluce Šimon Pánek.

Zahrát a zazpívat přijdou další exkluzivní hosté: Jiří Stivín, Suzanne Vega, Lou Reed a Joan Baez. Proslulá operní pěvkyně Renée Fleming v doprovodu Pražské komorní filharmonie zapěje několik árií, včetně té z Dvořákovy Rusalky – česky a zajisté úchvatně. Atmosféru listopadu 1989 připomenou projekce dobových záběrů.

Slavnostní večer „Už je to tady“ bude přímým přenosem v sobotu 14. listopadu od 20 hodin vysílat Česká televize.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek