Nový sportovní hybrid Honda CR-Z na českém trhu

Sdílejte tento článek na Facebooku

Dlouho očekávané sportovní hybridní kupé CR-Z je již k dispozici pro české zákazníky. Jedná se již o třetí hybridní model v modelové řadě Honda pro evropský trh. Oproti předchozím hybridním modelům je Honda CR-Z unikátní automobil v tom, že spojuje výhody čistého a efektivního benzínového motoru v kombinaci s elektrickým hybridním pohonem a šestistupňovou manuální převodovkou ve stylové karoserii typu kupé.Poprvé je úsporný paralelní hybridní systém s nízkými emisemi kombinován s mimořádně přesnou šesti stupňovou manuální převodovkou. Manuální převodovka je hlavním nástrojem pro potěšení z jízdy, které chtěli inženýři společnosti Honda do modelu CR-Z zakomponovat. Flexibilita unikátního paralelního hybridního systému IMA vyvinutého společností Honda umožňuje jeho spojení s různými typy převodovek, nikoliv pouze s převodovkami typu CVT.

Manuální převodovka je spojena s 1,5 litrovým čtyřválcovým motorem i-VTEC, který je v Evropě novinkou, a který je hlavním prvkem vytvářejícím unikátní charakter modelu CR-Z. Tento výkonný, ale přesto úsporný motor pochází z agregátu používaného v některých neevropských verzích modelu Jazz. Vysokootáčkový charakter tohoto středně velkého motoru doplňuje dodatečných 78 Nm točivého momentu poskytovaných elektromotorem o výkonu 10 kW (14 k), který je umístěn mezi motorem a spojkou. Elektromotor poskytuje točivý moment v nízkých a středních otáčkách, což vozu CR-Z dodává pružnost obvyklou pro vozy s přeplňovaným motorem.

Díky svému designu vůz rozráží vzduch s minimálním odporem, čímž dochází ke snížení spotřeby paliva a emisí. Linie světlometů modelu CR-Z zdůrazňují světla pro denní svícení tvořená z LED diod nacházejících se v jejich spodní části. Je to poprvé, co se na přídi sériově vyráběného modelu Honda objevují LED světla pro denní svícení. Zde navíc pomáhají zdůraznit šířku a sportovní charakter tohoto nového hybridního kupé.

Stylový interiér disponuje uspořádáním sedadel 2+2, díky čemuž mohou zákazníci přepravovat dva další dospělé na kratší vzdálenosti nebo děti i na delší cesty. Jedním pohybem lze sedadla sklopit do podlahy zavazadlového prostoru, jehož objem v tomto uspořádání dosahuje až 401 litrů, což je hodnota srovnatelná s většinou hatchbacků třídy C. V tomto uspořádání je možné ve vozidle přepravovat celou řadu nejrůznějších předmětů.

Platforma nového modelu sdílí některé komponenty s modely Jazz a Insight, avšak rozvor náprav, rozchod kol a prostorové uspořádání jsou u nového hybridu zcela jedinečné. Celkově má model CR-Z o 115 mm menší rozvor náprav a je o 310 mm kratší než Honda Insight, což přispívá ke zvýšení agility a ke snížení pohotovostní hmotnosti o 57 kg v porovnání s jeho pětidveřovým a pětimístným sourozencem.

Na českém trhu jsou k dispozici čtyři stupně výbav: S, Sport, GT a GT Top. Cena nejnižší výbavy S je 569 000 Kč, výbava Sport je k dispozici za 599 000 Kč, výbava GT za 629 000 Kč a GT Top za 659 000 Kč.

Zákazníci mají možnost vybrat si z 8 barevných provedení: třech metalických Storm Silver, Dark Pewter, Brilliant Orange, čtyřech perleťových Premium White, Crystal Black, Deep Sapphire Blue, Horizon Turquoise a jedné základní Milano Red. Metalické a perleťové barvy jsou u Hondy standardně bez příplatku.

Model CR-Z je v České republice v prodeji od 7. června 2010.

Sdílejte tento článek na Facebooku