Nové Audi R8

Sdílejte tento článek na Facebooku

Vysokovýkonné sportovní vozy Audi R8 jsou nyní ještě atraktivnější a dynamičtější. Novým špičkovým modelem této řady je R8 V10 plus, zatímco přenos hnací síly zajišťuje od základu nově vyvinutá sedmistupňová převodovka S tronic. Přední světlomety LED a nové zadní dynamické směrové ukazatele patří u všech variant k sériové výbavě. Audi R8, vyvinuté a vyráběné společností quattro GmbH, stojí na silnici přikrčeně jako šelma připravená ke skoku, což dokládají i proporce vycházející z délky 4,44 metru, šířky 1,90 metru a výšky jen 1,25 metru (Spyder: 1,24 metru). Vzhled supersportovního vozu je ještě ostřejší díky novým detailům. Maska chladiče Singleframe se zkosenými horními rohy dostala leskle černě lakovanou mřížku. U desetiválcových variant jsou příčky v masce chladiče zdobeny chromovanými horizontálními lamelami. Rovněž nárazník je nový a v otvorech pro přívod vzduchu jsou vždy tři příčky. Na přání montuje Audi přední spoiler z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny. U nového modelu R8 V10 plus patří přední spoiler k sériové výbavě.

U všech variant Audi R8 jsou nyní součástí sériové výbavy světlomety LED s novou technikou. Elektroluminiscenční diody pro dálkové a potkávací světlomety jsou umístěny nad i pod pásem světel pro denní svícení, který díky speciálnímu ovládání diod LED přebírá funkci směrových ukazatelů. Do světlometů je integrována také funkce statických světel pro odbočování.

V případě nového špičkového modelu R8 V10 plus jsou kryty vnějších zpětných zrcátek a stěny bočních přívodů vzduchu (u karosářské varianty kupé) vyrobeny z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. U desetiválců vystupují vnější stěny bočních přívodů vzduchu více do prostoru než u osmiválců a jsou opatřeny speciálními hranami. Malé rozdíly se nalézají rovněž v oblasti bočních prahů. Mřížky ventilačních otvorů vedle zadního okna mají u modelu R8 V10 Coupé matnou povrchovou úpravu se vzhledem hliníku (u modelů R8 V8 Coupé a R8 V10 plus jsou matně černé). Na přání osvětlují motorový prostor diody LED. Model R8 V10 plus je sériově vybaven osvětlením a částečným obložením motoru panely z uhlíkového kompozitu.

Zadní partii modelu Audi R8 dominují světlomety LED. Inovací značky Audi jsou dynamické směrové ukazatele na spodních okrajích svítilen – jejich světla běží vždy k vnější straně ve směru odbočování. Nad plochou mezi otvory pro přívod vzduchu, které jsou u modelů R8 V10 lakovány leskle černou barvou, je umístěno nové logo v podobě písmena „R“, jež je částečně umístěno na červeném kosočtverci, značce oddělení Audi Sport. Velký difuzor vyrobený na přání z uhlíkového kompozitu (sériová výbava u modelu R8 V10 plus) zasahuje vysoko do nárazníku. Výfuková soustava ústí u všech motorů do dvou kulatých koncovek výfuku s lesklou povrchovou úpravou. Model R8 V10 plus má černé koncovky.

Audi dodává modely R8 ve dvou nemetalických barvách bílá Ibis a červená Brillant, dále ve čtyřech metalických odstínech nebo v pěti lacích s perleťovým, resp. krystalickým efektem. Exkluzivně pro model R8 V10 plus je v nabídce lak s matným povrchem. Pro boční přívody vzduchu u kupé mají zákazníci na výběr osm barev, střecha modelu R8 Spyder může být černá, červená nebo hnědá.

R8 využívá veškerých kompetencí značky Audi v oblasti lehké konstrukce ultra. Hliníková karoserie s prostorovým rámem ASF (Audi Space Frame) váží v případě kupé pouhých 210 kilogramů. U verze Spyder to je 216 kilogramů. Audi R8 V8 Coupé s mechanickou převodovkou má pohotovostní hmotnost jen 1560 kilogramů, otevřená verze sportovního vozu váží 1660 kilogramů. U modelu R8 V10 plus, dodávaného pouze jako kupé, stojí v přehledu technických údajů hodnota 1570 kilogramů. U této novinky přispívají ke snížení hmotnosti nastavitelná skořepinová sedadla se strukturou z plastu vyztuženého skleněnými vlákny, dále menší rozsah použití izolačních materiálů, speciální kola z lehké slitiny a komponenty podvozku, mezi něž patří sériově montovaná brzdová soustava s keramickými kotouči, a karosářské díly z uhlíkového kompozitu.

Sdílejte tento článek na Facebooku