Mýty o smrti autora Malého prince

Sdílejte tento článek na Facebooku

Spisovatel a válečný pilot, autor Citadely a Malého prince, který zmizel v roce 1944 při bojovém letu, tak Antoina de Saint Exupéryho zná každý. Legenda, která kolem jeho osoby vznikla, však nemá mnoho společného s člověkem, jakým byl doopravdy. Autor, univerzitní pedagog a spisovatel, otevřel archivy Consuelo de Saint Exupéryové, která s Antoinem prožila třináct let nejednoduchého manželství a až do své smrti v roce 1979 opatrovala památku svého muže.Jakmile se potvrdilo Saint Exupéryho zmizení, vynořil se mýtus. Ti, kteří ho za jeho života očerňovali a snažili se snížit jeho význam, ho začali obdivovat a vychvalovat. Objevili se jeho vykladači, kteří začali upravovat a přikrášlovat jeho životopis. Na člověka, jeho chyby, zranění, slabosti, bídu, nevěry, egoismus a dvojznačnost se zapomínalo. Teprve po mnoha letech od své smrti se začal spisovatel znovu vynořovat ve své pravé podobě: křehký, citlivý, milující i nestálý, nemocný i sentimentální, pokorný i pyšný, věštec i básník.

Pomohly tomu i dokumenty z pozůstalosti Consuelo de Saint Exupéryové, ženy původem ze Salvadoru, s níž se Antoine potkal v Buenos Aires a oženil roku 1931. Jeden nemohl žít bez druhého, ale vzájemná odlišnost je od sebe neustále vzdalovala. Zůstali spojeni navzdory Antoinovu nesnadnému povolání, navzdory válce a někdy i pomluvám a žárlivosti. Consuelo opatrovala Antoinův odkaz až do své smrti v roce 1979, kdy její obsáhlý archív přešel do rukou jejího tajemníka a univerzálního dědice Josého Martineze Fructuosa.

Text knihy, který pochází z pera Alaina Vircondeleta, dnes považovaného za jednoho z největších odborníků na Saint Exupéryho, doprovází množství fotografií a dokumentů právě z archívu Consuelo Saint Exupéryové – velké množství dobových snímků, dopisy žen i lístečky, které si mezi sebou za letu vyměňovala posádka letadel, první vydání jeho knih i novinové výstřižky, oddací list, svatební fotografie a mnoho dalších dokumentů, které Consuelo pečlivě opatrovala.

Antoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentech je skvělým dárkem pro milovníky Malého prince, pro obdivovatele velkého spisovatele i pro ty, kteří mají rádi vzrušující životopisy.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek