Jaká je tvář českých Vánoc?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Vánoce jsou po celém světě spojeny s tradicemi a za nimi stojí lidé, kteří je udržují a umožňují jejich předávání z generace na generaci. Co kromě těch nejznámějších tradic, jako je stromeček a cukroví, mohou Vánoce ještě znamenat? Značka Nikon oslovila německou fotografku Palomu Parrot, a tak vznikla série fotografií nazvaná Faces of Christmas, tedy Tváře Vánoc. V Česku k tomu přidala svůj pohled ambasadorka Nikonu Alžběta Jungrová, a to fotografiemi ze série Tradice.

V našich končinách jsou Vánoce nejen o Štědrém dni, ale také o mnohých tradicích, které mu předcházejí již několik týdnů a také následují ještě v průběhu velké části zimy. 6. ledna se slaví Tři králové, svátek spojený katolickým zvykem psát posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratku K † M † B † jako formule požehnání. Původní text zní Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná – po celý rok, proto se za třetí křížek píše letopočet. Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

 

 

Dnem tří králů také začíná období masopustu, trvající do tzv. popeleční středy. Během masopustu tradičně probíhají taneční zábavy, zabijačky a často také svatby a vrcholí průvody masek. „Soubor jsem začala fotit vloni a ráda bych v něm pokračovala. Tradice pro mne znamenají předávání kultury, zvyků a mravů po generace. Definují, odkud pocházíme, a umožňují nám nést si s sebou zkušenosti našich předků. V současnosti spíše mizí a proto mi připadá důležité, je uchovat a stále si je připomínat. Koneckonců jsou součástí nás samých,“ říká o fotografiích autorka Alžběta Jungrová.

 

Sdílejte tento článek na Facebooku