Jak změní těhotenství a mateřství vaši partnerku

Sdílejte tento článek na Facebooku

Když vám dojatá žena přijde ukázat papírek s dvěma proužky, buď se k smrti vyděsíte nebo se také dojmete. To jsou první minuty, hodiny a dny. Vydržíte pár týdnů, než to vyžvaníte kolegům v práci a co teď? Čeká vás několik měsíců s partnerkou, která se bude měnit ve vorvaně, a po porodu se celým srdcem upne k někomu jinému. Jak to přežít?Těhotenské hormony se v ženském organismu začnou bouřit ještě dřív, než na to pomyslíte. A pak už všechno vezme rychlý spád. Pro udržení těhotenství a zdárný vývoj plodu je zapotřebí spousta změn. Kromě toho se musí tělo připravovat na úkol, který přijde po porodu – kojení. Nejdřív se vám to bude líbit. Partnerce zčervenají tvářičky, kůže bude víc napjatá a růžovější, prsa se pěkně zaoblí. Bohužel to bude doprovázeno nevolnostmi a zvýšenou spavostí nebo minimálně únavou. Takže ačkoliv vás bude fyzicky přitahovat stále víc, ona sama bude možná toužit jen po odpočinku a nikoliv po vás.

Naděje v druhém trimestru

Pro vás ovšem svítá naděje na lepší zítřky, a to v podobě druhého trimestru, tedy období po 13. týdnu těhotenství. Hladiny hormonů se ustálí, nevolnosti pominou, budoucí maminka se v této době cítí obvykle velmi dobře. Pokud si dáte pozor na přecitlivělost, která provází celé těhotenství, můžete si právě tuhle dobu skvěle užít. Bříško ještě moc nevyrostlo, už je ale cítit pohyby vašeho dítěte, které se za několik měsíců narodí. Užijte si to, protože další etapy jízdy graviditou budou náročné, až vysokohorské.

Před porodem zachovejte klid

S blížícím se termínem se partnerka začne měnit před očima. Postava už nemá nic z původních proporcí. Měl byste vědět, že v těhotenství stoupá objem tělesných tekutin, tedy především krve a rovněž vody zadržované v organismu. Pokud má tedy vaše žena najednou tváře jako půlměsíce nebo nateklé kotníky, nemějte jí to za zlé a zdržte se nevhodných poznámek. Není to následkem nemírného přejídání, to matka příroda to zařídila tak, aby vaše dítě mělo to nejlepší, co potřebuje.

Začnete nejspíš řešit otázku přítomnosti u porodu. Pokud máte strach, že nesnesete ten stres nebo pohled na krev, řekněte to rovnou. Domluvte se, že jí pomůžete překonat první dobu porodní, kdy se hodí vaše pomoc v koupelně nebo při masáži, a když přijde na věc, půjdete na chvíli ven z porodního sálu. Jestli je i tohle na vás moc, musíte s pravdou ven. Využijte všechnu svou výmluvnost, protože budete muset partnerku přesvědčit, že nejde o nic jiného, než že na to prostě nemáte. Jinak by si mohla myslet, že ji už nemilujete, na dítě se netěšíte a podobné pro vás nesmysly, pro ni možné pádné důvody. Pokud naopak na své přítomnosti trváte a ona o ni nestojí, respektujte to. Porod je pořádná dřina a čeká ji, ne vás. Proto by měla mít možnost rozhodnout, zda vás tam chce či nikoliv.

U porodu pomáhejte, ale nestresujte!

Pokud má být vaše úloha u porodu aktivní, domluvte se s partnerkou, jaký má názor na podávání léků na tišení bolesti, epidurální analgezii, nástřih hráze (epiziotomii). Ve většině porodnic se miminko bezprostředně po porodu nekoupe, pouze se očistí a ošetří. Různí se i způsoby přestřižení pupečníku – někde se nechává částečně dotepat, někde se naopak přestřihává co nejdříve. Vypuzovací část porodu je nesmírně náročná a rodička potřebuje povzbuzení. Vy sám znáte nejlépe povahu své ženy, takže budete vědět, zda potřebuje hlasité výkřiky nebo střízlivější pochvalu. Pokud vám doporučí držet jazyk za zuby, rozhodně poslechněte. K porodu je zapotřebí především klid, takže se snažte nevyvolávat konfrontační atmosféru a nestresujte rodičku.

Jakmile se miminko narodí, neměl byste se věnovat výhradně jemu. Maminka by si mohla připadat opuštěná. Je na místě nejdřív vyjádřit svou vděčnost a radost a potom soustředit pozornost na dítě. Žena bude chtít slyšet, jak miminko vypadá ještě dřív, než je dostane do náručí. Nezapomeňte na to, že jste nyní rodina a tento okamžik patří jen vám. Zavolat rodičům a známým můžete až později.

Tatínkovské blues

Nálady šestinedělek jsou kolísavé jako aprílové počasí. Někdy bude ta vaše veselá a za chvíli se dá do pláče. Projevte se jako laskavý a chápavý táta, který si ví se vším rady, i kdybyste byl stejně vystrašený jako ona. Pokud vás trápí nějaká nejistota či úzkost spojená se zdravotním stavem dítěte, na všechno se zeptejte lékaře nebo sestřičky. Vydejte se společně na první návštěvu kojenecké poradny, prolistujte nějakou knížku o novorozencích. Nabídněte se s pomocí při vaření nebo nákupu, pohlídejte občas miminko. Stejně bude většinu času spát, ale vaše partnerka potřebuje mít trochu času pro sebe, nesledovat stále, jestli miminko pravidelně oddechuje. Pořiďte si monitor dechu nebo elektronickou chůvičku.

Porod máte za sebou a žena se začíná zase měnit do původní podoby. Jenže už netouží jen po vás. Je tu miminko, s kterým se mazlí, utěšuje ho, hýčká a tráví s ním většinu času. Není divu, že i tatínkové prožívají cosi velmi podobného poporodnímu blues, které trápívá šestinedělky. S tím rozdílem, že otcové se ani tak nedojímají, jako spíš vztekají nebo žárlí. Čím víc budete vyžadovat pozornost jen pro sebe, tím to bude horší. Zkuste jednoduše přiložit ruku k dílu – pomozte s přebalováním, houpejte miminko před usnutím, zapojte se do večerního koupání. Společná péče o společné dítě utuží vztah, žena bude mít víc času pro sebe a tudíž i pro vás.

Ztráta hlavní role může být pro muže ve vztahu dost náročným obdobím, ale pokud dokážete přijmout fakt, že budete rodina a ne jen vy dva, časem se s tím vyrovnáte. Že těhotenství i mateřství vaši partnerku změní, to je fakt, s nímž musíte počítat. Je to změna pro dobro vašich dětí. Horší by bylo, kdyby se proměna z ženy v matku nepovedla. A co vy? Musíte se snažit tu změnu zvládnout taky. Máte na to stejných devět měsíců jako ona.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek