Hrozí vám závislost na sexu?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Kdo by neholdoval sexu. Kde je ale ta hranice, která odděluje častou chuť na erotické hrátky od chorobné hypersexuality? Přečtěte si několik málo informací o satyriáze, mužské obdobě nymfomanie. Nedávný průzkum amerického časopisu ABC News potvrdil v našich myslích zakořeněnou představu, že muži jsou obecně promiskuitnějšími a více sexuálně založenými bytostmi než ženy. Z výzkumu vyplynulo, že zatímco na průměrnou americkou ženu do věku čtyřiceti let připadá šest sexuálních partnerů, stejně starý muž stihne hupnout do peřin s celou dvacítkou zástupkyň něžného pohlaví. Také ve fantaziích a představách prohlubují muži genderovou propast – několikrát denně myslí na sex celých 70% mužů, což je dvakrát více než u ženského pokolení. Nutno podotknout, že výše zmíněná čísla nelze brát doslova, neboť každý z nás je velmi individuální. Faktem však je, že pokud vám sex nebo myšlenky na jeho provozování brázdí mysl co chvíli a ruší od ostatních činností, můžete se pomalu ale jistě hnát do průšvihu.

Jak časté erotické počínání je považováno za příliš časté a kdy sexualita hraničí se satyriázou? Podle odborníků je velmi těžké najít hranici, protože zatímco pro některé jedince a páry je plně dostačující jedno milování týdně, jiné dvojice se spokojeně oddávají postelovým radovánkám sedmkrát častěji. Zatímco zdravému jedinci však i častý styk stačí k uspokojení, „závislák“ nedojde k vnitřnímu uspokojení ani při pěti stycích denně. „Satyriáza označuje nadměrnou či obtěžující potřebu sexuálního vybití, které narušuje partnerské vztahy a nutí postižené k takové frekvenci partnerských nebo masturbačních aktivit, které ztěžují sociální a profesionální funkce,“ uvedl uznávaný doktor Zlatko Pastor pro elektronický magazín Žena.cz

Jako měřítko hypersexuality tak nebývá považována četnost, ale právě stupeň psychické frustrace z neuspokojení a míra zasahování „nemoci“ do běžných každodenních aktivit. Začnou-li vaše enormně časté avantýry narušovat vztah, soužití s rodinou případně pracovní výkon, je načase vyhledat odbornou pomoc. Jako nejefektivnější léčba se dosud osvědčila psychoterapie a autogenní tréninky.
Lékařské statistiky u nás i ve světě však uklidňují, že chorobné chování se týká jen zlomku populace. Pokud rád provozujete milostné řádění a dokážete si orgasmus nadávkovat často a s gustem, rozhodně ještě nemusíte mít obavy ze závislosti na sexu.

Sdílejte tento článek na Facebooku