Snímač srdeční frekvence změří a analyzuje aktuální fyzickou kondici, míru stresu, a upozorní na možné problémy se zdravím.

Elonga změří každé ráno vaši aktuální kondici. Jak to funguje?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Jak zvolit optimální pohybovou aktivitu? Podle čeho poznat, co našemu tělu prospívá, a co mu může spíš uškodit? Snímač Elonga změří váš stres, regeneraci a připravenost pro denní úkoly. A dokáže vás upozornit, že vám hrozí nemoc nebo fyzické i psychické přetížení. Vyzkoušeli jsme, jak funguje.

Náramek pro snímání je lehký a jednoduše se ovládá. Nemusíte jej nosit celý den na ruce, stačí, když se ráno hned po probuzení vleže změříte. Předtím si náramek spárujete s aplikací Elonga (lze stáhnout pro mobily s Androidem i iOS systémem). Jde to velmi snadno – dlouhým stisknutím se náramek zapne a hned poté začne vyhledávání v aplikaci. Propojení mezi mobilem a náramkem je obvyklé – přes Bluetooth. Spárování stačí jen jednou, pak se už zařízení ohlásí samo. A aplikace vás může upozornit, že je čas na měření. Když kontrolka na náramku svítí modře, je připraven k měření. Snadno si nastavíte objem náramku (měl by pevně objímat předloktí, aby bylo měření co nejpřesnější) pomocí suchého zipu. Měření se pak spouští v aplikaci v mobilu a trvá přibližně 3 minuty. Ležíme v klidu, pohyb by mohl ovlivnit měření. Po skončení měření aplikace zapípá a je hotovo. Potom si v aplikaci přečteme výsledky. První komplexní doporučení je k dispozici po pěti měřeních, tedy nejméně po pěti dnech.

Co se dozvíme

Především nás Elonga informuje o našem aktuálním fyzickém stavu a pomůže nám rozklíčovat, co nám škodí a co nám prospívá. Jaká je hladina našeho stresu, jak jsme přes noc zregenerovali a do jaké míry jsme připraveni přes den pracovat, cvičit, trénovat. Když to podle výsledků vypadá na riziko onemocnění, také se to z aplikace dozvíme. Určitě bude zajímavý také údaj, který porovnává náš kalendářní věk s tím fyzickým, tedy jestli jsme vzhledem ke svému věku spíš v lepší, nebo horší kondici.

Zjistíme, jakou fyzickou aktivitu nám aplikace doporučuje na základě aktuálního měření. Když si nastavíme všechny údaje, bude nám vytvářet osobní tréninkové plány, které vycházejí mimo jiné i z toho, kterým sportům dáváme přednost či jestli chceme snižovat hmotnost.

Elonga se dokáže propojit s aplikacemi Google Fit a Apple Health, takže své zdraví a sportovní výkonnost můžeme sledovat ve větší šířce. Aktivity v rámci plnění pohybového plánu lze případně přidávat i ručně.

Readiness jako snadný ukazatel

Jedno číslo, které říká, jak jsme připraveni na nadcházející den, ať už je to běžný den v práci, nebo třeba sportovní výkon či trénink. Jsme-li v dobré kondici, bude i trénink přínosný. Důležité je, že aplikace spočítá readiness na základě našich osobních výsledků měření.

Princip fotopletysmografie

Jak vlastně náramek funguje? Zásadní je princip fotopletysmografie. Pro někoho, kdo měl něco do činění s cévami nebo křečovými žílami, to nebude pole neprobádané. Fotopletysmografie měří změny objemu krve v tkáních pomocí světelného senzoru. Když srdce pumpuje krev do oběhu, zvyšuje se její objem a světlo vyslané do pokožky pomocí LED diod v náramku se více absorbuje a méně odráží zpět. Snímač měří pravidelně srdeční frekvenci. Pak následuje analýza.

Rytmus a variabilita srdeční frekvence

To je přesně to, oč tu běží. Podle množství odraženého světla a změn během měření aplikace analyzuje data a spočítá srdeční frekvenci. Vyhodnotí také variabilitu srdeční frekvence, což je informace, která napovídá, jak jsme na tom s fyzickou kondicí a jaká je aktivita našeho centrálního nervového systému. Spektrální analýza dokáže analyzovat činnost obou větví tohoto systému, tedy sympatiku odpovědného za stres, i parasympatiku, který zodpovídá za regeneraci. Výsledkem analýzy jsou pak právě souhrnná data o úrovni stresu, regenerace a „readiness“ na daný den.

Mladý podnikatel a vědec v pozadí

Za vývojem českého startupu Elonga je spolupráce podnikatele Vojtěcha Hlavenky a vědce Radima Šlachty. Projekt vycházející z výzkumu, jemuž Radim Šlachta věnoval dvacet let práce, dostal v roce 2023 podobu, která je jednoduchá a hodí se i pro domácí použití. Více o projektu se dozvíte na www.elonga.com.

Chcete to také vyzkoušet? Můžete si snímač zdarma zapůjčit!

Elonga momentálně spouští tzv. rent model – lidé si mohou snímač nejprve zapůjčit, vyzkoušet a teprve poté se rozhodnout, jestli snímač koupí nebo jej vrátí. Po celý měsíc mohou bezplatně monitorovat stav svého organismu, zjišťovat, co jim prospívá, co naopak škodí a jak jejich tělo reaguje na zátěž běžných dnů. Uživatelé budou mít snímač i veškeré funkce aplikace po 30 dní zdarma – po uplynutí testovací doby si jej buďto zakoupí či bezplatně pošlou zpět. Zároveň se mohou rozhodnout, zda jim k používání snímače stačí bezplatná základní verze, nebo mají zájem o předplatné poskytující všechny prémiové funkce.

Text: Romana Černá, foto: Elonga

Sdílejte tento článek na Facebooku