Electrolux robotický vysavač PUREi9 recenze

Víte o něčem, co muži nesnášejí víc než uklízení? Jistě, mytí nádobí také není zrovna hit, ale na to tu už naštěstí máme myčku. Vysávání koberce nebo zametání podlahy ovšem dokáže pěkně znepříjemnit život. Tak na to už tu ale máme taky pomocníka. Robotický vysavač. Vyzkoušeli jsme v redakci, jak funguje. Klidně přitom můžete i psát (nebo spát :-)), případně ho řídit z kavárny prostřednictvím mobilu.

Krabice s přístrojem je docela velká, takže první otázka je téměř klasická – kam s ním? Po vybalení jsme ale hodně překvapeni – samotný vysavač je znatelně menší a ani dobíjecí základna nezabere moc místa. Pár robotických vysavačů jsme už viděli a tento pracant se jim vůbec nepodobá. Má trojúhelníkovitý tvar, díky čemuž vyčistí podlahu i na špatně přístupných místech. Ale nejdřív ho musíme pochopitelně zapnout.

Chlapi zpravidla návody k použití moc nečtou a v případě tohoto chlapíka to ani moc nevadí. Jdeme na to ve stylu „průzkum bojem“ a podle obrázku na krabici nasadíme kartáčkovitý kroužek, který má za úkol polapit smetí třeba v rozích. Nabíjecí desku jsme zapnuli do zásuvky a zapínáme přístroj. Ten okamžitě reaguje, slušně pozdraví, a protože poznal, že nemá nabité baterky, zamíří do nabíječky, kde se sám šikovně zaparkuje a začíná se nabíjet. Kontrolka baterie je červená, takže zatím s uklízením musíme počkat.

Za chvilku už ale signalizuje, že by se do toho mohl pustit, takže opět jedním stisknutím spouštíme. Kámoš se hned dává do práce. Jde na to dost chytře, protože pomocí senzoru si „přečte“ celý pokoj a vyhne se nábytku bez jediného dotyku. Snadno se dostane pod stůl i mezi židle, mezi nimiž se snadno protáhne díky svému trojúhelníkovému tvaru. Posbírá prach a drobečky, ale poradí si i s vlasy, které se lepí na nohy od židlí. Klidně ho pouštíme z dohledu, protože je jasné, že nic nerozbije. Nastražili jsme mu i pár pastiček, jako desku opřenou o stěnu, vázu postavenou na podlaze, pár svršků pohozených na koberci nebo otevřená dvířka kuchyňské linky. Řeší tyto hádanky bez mrknutí senzoru a vyhýbá se precizně, do ničeho nevráží. Dokonce si pamatuje, kde už má uklizeno. Hladce zvládne přejezdy mezi místnostmi, nevadí mu přechody mezi dlaždicemi, parketami nebo kobercem a dokáže filuta najít svou základnu, i když zrovna pracuje ve vedlejší místnosti.

Při hledání se zpomalí, ztiší a začne kroužit na jednom místě. Hledá, kde by dotankoval :-). Podaří se to dost rychle a po opětovném zajetí do stanice pokračuje v nabíjení. Jak dlouho vydrží rejdit po podlaze hodně závisí na složitosti pokoje – kolik tam máte nábytku a jakou podlahu. Na koberce spotřebuje víc energie, zato na plovoucí podlaze mu můžete nastavit eko režim, takže zvládne mnohem větší plochu.

Když skončí s úklidem, zbývá zjistit, jak je na tom sběrná nádoba na smetí. Stačí zmáčknout plošku pod ovládacími ikonkami a nádobka se vyklopí směrem vzhůru. Nic se při tom nevysype a vy můžete obsah nádoby hladce přemístit do koše. Záleží pochopitelně na tom, kolik máte doma drobků na podlaze a jak se u vás práší, ale dá se předpokládat, že nádobka pojme smetí z několika místností i při opakovaném úklidu, vysypávat ji budete tak po 2 – 3 vysáváních. Ideální je projet byt jednou za den a nebudete mít na podlaze ani prášek. Že na to nemáte čas ani náladu? Tak to je ten nejmenší problém. Pomocí aplikace, která umí česky, si nastavíte pravidelné uklízení, které se spustí i bez vašeho dalšího zásahu. Nebo když vám v poledne zavolá máma, že večer pod nějakou nevěrohodnou záminkou přijde na návštěvu (ve skutečnosti pochopitelně kontroluje stav bytu a vašeho milostného života), spustíte robota z práce a domů přijdete do uklizeného. Takže teď už stačí jen naházet do myčky to zpropadené nádobí a matka může přijít. Eventuálně se dá ten samý scénář aplikovat, pokud se vaše nová přítelkyně konečně rozhodne zajít k vám ještě po večeři v restauraci na skleničku…

Parametry a další informace najdete na této adrese: Robotický vysavač Electrolux PUREi9