Chobotnice ukradla kokos a zmizela

Sdílejte tento článek na Facebooku

Chobotnice a jejich kousky překvapily vědce. Při natáčení pod vodou se ukázalo, že chobotnice si berou vykotlané půlky kokosů, schovávají si je a užívají je jako příbytek.

„Skoro jsem se smíchy utopil, když jsem to poprvé viděl,“ líčil Dr. Julian Finn z australského Museum of Victoria pro BBC News. „Bylo mi jasné, že se ta chobotnice k něčemu chystá, ale tohle jsem opravdu neočekával. Vůbec jsem si nemyslel, že by skořápku popadla a utekla s ní.“

Vědci filmovali chobotnice v letech 1999 – 2008 při pobřeží severního Sulawesi a indonéského Bali. Tito mořští živočichové mají osm chapadel, takže s nošením odhozených skořápek kokosu, které odplavilo moře, neměli potíže.

„Je fantastické pozorovat, jak skořápky vyhrabávají. Zajíždějí chapadly do bahna, a pak skořápkami otáčejí, dokud je neuvolní,“ dodal Dr. Mark Newman, ředitel melbournského muzea.

Jakmile se chobotnice skořápky od kokosu konečně zmocní, vymyjí ji, a když mají dvě, dají jednu do druhé. Pak s nimi „po špičkách odkráčejí“ a odnesou si je až dvacet metrů daleko.

Pak si z nich udělají skrýš. Mají-li jen jednu, prostě se pod ní skryjí. Když mají dvě, složí je a v případě potřeby se do nich zavřou. Na písčitém dně jim tedy kokosové skořápky skýtají důležitou ochranu.

Vědci dlouho měli za to, že užívat nástroje umějí jen lidé. V posledních letech se ale ukazuje, že nástroje užívá i celá řada primátů, jiných savců, ptáků i chobotnic.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek