Češi jsou známí svou náklonností k chovatelství, což potvrdil i aktuální průzkum GfK , ze kterého vzešlo, že 38 % domácností v ČR má psa, 25 % kočku a 14 % má psa i kočku zároveň. Z průzkumu dále vyplynulo, že 84 % majitelů psů a koček má povědomí o tom, že se některá onemocnění mohou přenášet ze zvířat na člověka. I proto je důležité domácí mazlíčky před parazity chránit, přičemž záleží i na výběru vhodného přípravku.
„Jedinou účinnou prevencí je správné použití antiparazitik. Zde se nabízejí dvě doporučovaná řešení. Jednou možností je použití obojků s dlouhodobou účinností. Tento obojek zabíjí klíšťata a hubí blechy až po dobu 8 měsíců. Druhou možností je pravidelná aplikace spot-on přípravku – roztoku na kůži. Pak je nutné jeho aplikaci pravidelně opakovat každý měsíc. Přípravky tedy klíšťata zabíjejí ještě před tím, než se stihnou přisát a nedojde tak k přenosu některého z nebezpečných onemocnění,“ shrnuje možnosti prevence s repelentním účinkem MVDr. Radek Protiva z plzeňské ordinace.
Průzkum GfK poukázal na to, že si 69 % chovatelů myslí, že odčervuje domácího mazlíčka správně, tedy dostatečně často. Realita je však jiná. Celých 41 % majitelů odčervuje pouze dvakrát ročně, což je naprosto nedostatečné. Jen 20 % majitelů mazlíčků odčervuje správně, tedy čtyřikrát za rok. Je potřeba odčervovat dospělé zvíře pravidelně alespoň jednou za 3 měsíce.
Příkladem zodpovědného chovatele je herec Jan Šťastný, který má doma osmiletou fenku jorkširského teriéra Frídu. „S Frídou chodíme často na procházky do Riegrových sadů a o víkendech i na výlety do lesa. Navíc je u nás v rodině malé dítě. Důležité pro mě tedy je nejen zdraví našeho mazlíčka, ale zejména syna, který si s ní rád hraje. I proto jsem vybíral přípravek proti klíšťatům velmi důsledně a už několik let pro ni kupuji pouze obojek, se kterým jsem maximálně spokojený. Osm měsíců nemusím myslet na to, že by si Frída mohla přinést domů přisáté klíště, které může být zdrojem různých onemocnění a ohrozit nás všechny,“ shrnuje své zkušenosti herec Šťastný.