Vyznáte se v nealko nápojích?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Možná pamatujete doby, kdy byla k dostání jen žlutá nebo růžová limonáda. Dnes je nabídka naštěstí o poznání rozmanitější. Vyznat se v množství druhů a příchutí nealkoholických nápojů je ale někdy oříšek: Je více citrusů v pomerančovém nektaru nebo pomerančové šťávě? Lze považovat pivo za limonádu?Nealkoholickým nápojem lidé obvykle nazývají v podstatě jakoukoli tekutinu, v níž není alkohol. Legislativa je ale přísnější – třeba takové mléko nebo pivo pro řidiče do této kategorie rozhodně nepatří.

Nealkoholické nápoje se dělí na nealkoholické nápoje ochucené, šťávy, nektary, sodovou vodu, ledový čaj (Ice Tea) a vařený čaj pravý (Brewed Tea).
Do skupiny nealkoholických nápojů ochucených řadíme limonády, ovocné nebo zeleninové nápoje, minerální vody ochucené, pramenité vody ochucené a pitné vody ochucené.

Zákazníci mají nejraději limonády. Ty tvoří více než polovinu ze spotřeby nealkoholických nápojů. Jde o nápoj vyrobený z vody a koncentrátu připraveného z různých surovin. Zpravidla bývají syceny CO2, nemusí ale obsahovat prakticky žádnou ovocnou složku. K nejoblíbenějším patří kolové a citrusové limonády.

Spotřebiteli oblíbené jsou také nejrůznější džusy. Správně bychom je měli nazývat ovocné a zeleninové šťávy. Obsahují nejvíce ovocných či zeleninových složek a podle příslušné vyhlášky ministerstva zemědělství pouze pro ně smí výrobci používat označení „džus“, „juice“, „100 %“, „stoprocentní“, nebo výrazy obdobného významu.

Někdy se na trh dostávají výrobky označené „100%“ či „stoprocentní“, u nichž jde ale pouze o marketingový tah, protože u některých druhů ovoce (např. banán) nelze stoprocentní jednodruhovou šťávu vyrobit a bývá smíchána s jinými druhy ovoce (nejčastěji jablko).
„Podíl ovocné složky je nejčastějším předmětem klamání spotřebitele ze strany nepoctivých výrobců. Dražší druhy ovoce mohou být nahrazovány ovocem jiným, a tak třeba džus označený jako „stoprocentní malina“ obsahuje dominantní jablečnou složku. Zákazník by měl vždy sledovat nejen líbivý obal, ale především údaje o složení nápoje,“ vysvětlil Zdeněk Huml, výkonný ředitel Svazu výrobců nealkoholických nápojů.

Pokud se šťávy zředí vodou, případně se dosladí, označují se jako nektary. U nich odpovídá minimální obsah šťávy konkrétnímu druhu ovoce. Nejčastěji jsou na trhu nektary vyrobené z ovoce, jehož šťáva je vhodná pro přímou spotřebu (např. jablka, hrušky, broskve, ananas). Takovéto nektary musí obsahovat minimálně 50 % ovoce. U plodů s kyselou šťávou (např. černý, červený a bílý rybíz, citrony a limety) to musí být minimálně 25%, stejně jako u ovoce s vysokým podílem dřeně (tedy např. banány, papája, mango, liči, granátová jablka).
Pokud je obsah ovoce či zeleniny nižší, jedná se o tzv. ovocný nebo zeleninový nápoj. Podíl ovocné či zeleninové složky je obvykle 1 až 12 %.
Limonády a ochucené vody obsahují ovoce či zeleniny jen velmi malé procento, případně je neobsahují vůbec.

Sdílejte tento článek na Facebooku