Špatný řidič – mohou za to geny

Sdílejte tento článek na Facebooku

Nemá cenu rozčilovat se, když vidíte někoho, kdo opravdu špatně řídí. Takoví lidé si prý nemohou pomoci. Vědci tvrdí, že za to mohou jejich geny.

Vědci zjistili, že lidé s jistou variantou určitého genu dosahují v průměru o 20 procent horších výsledků v řidičských testech než většina populace. Tato studie, kterou provedl tým z University of California, by mohla pomoci vysvětlit, proč se někteří lidé prostě nenaučí dobře řídit. Ve Spojených státech má sledovanou variantu genu přibližně 30 procent lidí.

„Tito lidé dělají víc chyb už od začátku. A když se něco naučí, snáze to zapomenou,“ říká dr. Steven Cramer, který studii vedl.

Cramer a jeho tým testovali 29 lidí. Přesně 22 z nich mělo sledovanou variantu genu, sedm nikoliv. Měli projet sedm okruhů na simulátoru a pak si totéž zopakovat po týdnu. Podle agentury Reuters se ukázalo, že lidé se zmutovanou variantou genu konzistentně dosahovali horších výsledků.

Sledovaný gen řídí produkci proteinu, který má vliv na paměť.

„Bylo by zajímavé, podívat se na genetiku lidí, kteří se vybourají. Docela by mne zajímalo, zda lidé s touto variantou genu mají větší náchylnost k nehodám,“ dodal dr. Cramer.

Sdílejte tento článek na Facebooku