Promlčení – nová detektivka od Jiřího Březiny

Sdílejte tento článek na Facebooku

Nejlepším českým detektivním románem, který získal cenu Jiřího Marka, byla v roce 2013 prvotina Jiřího Březiny Na kopci. Autor, který oslovil čtenáře i kritiky, nyní přichází s další detektivkou, která dostala název Promlčení. Pokud vás tento první díl krimi série nadchne, můžete se těšit na další pokračování. Detektiv Tomáš Volf je nejen mladý a sebevědomý, ale také se snaží vyřešit případ dvou starých vražd. Příběh zasadil Jiří Březina do jihočeského pohraničí. „Inspiroval jsem se událostmi, které se v naší zemi skutečně děly. A tak, i když se jedná o příběh smyšlený, je složen ze střípků reality. Hlavní dějovou linii jsem zasadil do počátku devadesátých let, kdy se SNB měnil v Policii, kdy probíhaly lustrace, kdy se otevřely hranice a kdy bezpečnostní složky byly téměř paralyzovány nárůstem trestné činnosti, související také s polistopadovou amnestií,“ říká autor.

Mladý policista Tomáš narazí při zkoumání promlčených vražd na podivné úmrtí, ke kterému došlo v roce 1991 v zastrčené osadě na Šumavě u rakouských hranic. Když se k jedné složce s nevyjasněnou smrtí připojí druhá, rozhodne se Tomáš vyzpovídat člověka, který se tehdejšího vyšetřování přímo účastnil: bývalého úředníka ministerstva vnitra Ondřeje Novotného. Prostřednictvím jeho vzpomínek se Tomáš snaží získat informace, které ze spisů záhadně zmizely. Může ale věřit muži, ze kterého se stal politik s mizernou pověstí?

Události ze života fiktivní vesničky položené v hraničním pásmu a tudíž v podstatě odříznuté od reálného světa by se mohly odehrát například na Šumavě nebo v jiných podobných místech, z nichž dnes zůstaly jen vylidněné samoty. Vy si můžete její příběh přečíst od 10. srpna, kdy kniha vychází.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek