Chcete změnu? Jeďte na Balt!

Sdílejte tento článek na Facebooku

Doma je horko, v Chorvatsku je taky horko, na Baltu je příjemně. Cestu na sever si můžete vybrat – buď prosvištíte Německem po dálnici na Drážďany a Berlín, nebo si zvolíte daleko zajímavější, ale delší trasu přes Polsko.

To se pak rozhodně musíte zastavit v Zelené Hoře, jejímž historickým centrem vás povedou malé kovové postavičky -Bakchusíci. V okolí města, vinařského centra lubušského vojvodství, jsou připraveni pěstitelé na svých vinicích s nabídkou místních vín. Známé je již tradiční zářijové vinobraní, které začíná na kopci uprostřed města v Palmiarni, což je všem místním známá kavárna, která byla přistavena k vinařskému domku z roku 1818. Zde si můžete prohlédnout jednu z nejvyšších palem v Polsku, pestrobarevné druhy ryb a želv, dvoutunové funkční hodiny celé ze dřeva a taky se skvěle najíst v místní restauraci. Dostanete řízek přes celý talíř s brambory, jako další přílohu ovšem také nastrouhanou mrkev a červené zelí. V prvním patře čeká výhled na panorama města a k němu se podává výborná káva.

Na pobřeží Baltského moře vás nečekají jen písečné pláže, svěží vánek a plážové koše jako z retro filmu.

Za návštěvu stojí i další atrakce, jako slovanské a vikingské hradiště na ostrově Wolin nebo v Mezizdroji – Zálesí muzeum Bunker bývalé německé tajné zbraně V- 3. Tady si můžete prohlédnout zachovalé zbytky polygonu k odpalování raket, které měly jasný cíl – Londýn.

Ve Svinoústí, kterému se před válkou říkalo Císařské lázně, jsou krásné staré vily i moderní obrovské hotely, které jsou připravené ubytovat spoustu turistů chtivých moře i slunce. Nepřekvapí vás, že díky výhodným cenám jsou především z nedalekého Německa. V lese u pobřeží za městem najdete rozsáhlé Podzemní město Bateria Vineta s kilometry železobetonových chodeb a velitelských stanovišť, vybudovaných Němci pod zemí , a to ještě před válkou. Čtyři obří děla kalibru 15 cm byla původně určena k obraně přístavu Svinoústí, ta se ovšem nedochovala. Po válce byly objekty přebudovány na tajné velitelství polské armády. Odsud prý měli polští generálové řídit útok na Skandinávii v případě třetí světové války. V podzemí se zachovala stanoviště plně vybavená spojovací technikou socialistické éry. V podzemí je stálá teplota okolo 10 stupňů a prohlídka s průvodcem trvá cca 2 hodiny, teplejší svetřík tedy přijde vhod.

Když už máte koupání a slunce dost, vydejte se na výlet do nedalekého Štětína s historickým starým městem. To ale muselo být postaveno úplně znovu, bývalé německé město bylo totiž za války důkladně a pravidelně bombardováno britským letectvem. Mimo jiné na ně padaly bomby jako „dárek“ k Hitlerovým narozeninám. Na hlavním železničním nádraží najdete nenápadný výtah, který vás odveze dolů na prohlídku protileteckého krytu. Ten postavili Němci a používali ho za války k ochraně civilistů při bombardování města. Při výstavbě byly využity staré chodby z 18. století, kapacita byla až 5 tisíc lidí. Po válce se z něj stal protiatomový kryt. Stěny a stropy jsou z třímetrového železobetonu a celková plocha krytu je cca 3 tisíce m2 celkem v pěti podlažích.

Při prohlídce historického centra budete překvapeni množstvím různorodých kaváren a malých restaurací nabízejících místní speciality. Takovou je např. paprikáš štětínský (neplést s maďarským!), což je konzervovaná mletá ryba s rýží, cibulí a rajčaty, olejem a kořením. Pochází ze šedesátých let minulého století, kdy se tyto konzervy podávaly jako hlavní jídlo při letním kempování. Dalším překvapením pro české znalce jsou kvalitní místní piva vyráběná v minipivovarech, která můžete ochutnat ve sklepních prostorách hospod na starém rynku.

Když vám zbyde čas, podívejte se ještě do přístavu, do zámku pomořanských knížat nebo do národního muzea.

Sdílejte tento článek na Facebooku