Šest týdnů, 700 kilometrů pochodu přes grónský pevninský ledovec v teplotách pod minus čtyřiceti stupni Celsia. Nové dobrodružství dokumentaristy a dobrodruha Petra Horkého začne 20. dubna. Cílem je přechod Grónska, největšího ostrova světa, z východu na západ, od moře k moři. „Do polárních oblastí se vracím každý rok minimálně jednou. V roce 2008 jsme spolu s Miroslavem Jakešem uskutečnili nejdelší český pochod k severnímu pólu. Tentokrát v expedici s pěti anglickými cestovateli budu jediným Čechem. Veškeré zásoby jídla a paliva si neseme sami, protože v pusté oblasti není žádné osídlení ani žádná základna,“ upřesnil Petr Horký.
Pochod napříč Grónskem má několik etap – první je samotné zahájení cesty, nástup na ledovec, potom stoupání až na jeho vrchol a konečně sestup z ledovce na proslulé kótě 660. Pokud se toto všechno podaří, zbude před cestovateli posledních zhruba 45 kilometrů k mořskému pobřeží.
„Cesta přes pevninský ledovec tohoto ostrova se řadí mezi nejnáročnější polární výpravy, jaké planeta Země nabízí. Dokonce sami Inuité, kteří na ostrově žijí, se sem nevydávají ani za lovem a jejich první pokusy o překonání ostrova z východu na západ se odehrály teprve před několika lety. O podobnou výpravu se čas od času pokoušejí čeští dobrodruzi, ale podle dostupných informací zatím jen tři expedice byly úspěšné – v letech 1984, 1996 a 2000,“ doplnil Horký.
Petr Horký si pobyt v Grónsku vyzkoušel před rokem, kdy spolu s Miroslavem Jakešem ušli necelých tři sta kilometrů z Kangerlusaqu do Sisimiutu, připojili se na trasu jednoho z nejtěžších polárních závodů Arctic Circle Race a navštívili eskymáckou vesnici Sarfanguit.