Srpen 1968 v České televizi

Sdílejte tento článek na Facebooku

Česká televize připomene srpen 68 souborem jedinečných dokumentů i prvním filmem o Dubčekovi. V srpnu roku 1968 informovala Československá televize z provizorních studií do poslední chvíle o postupu vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa. Po padesáti letech nabídne reflexi tehdejších událostí Česká televize v souboru unikátních dokumentů, prvním hraném filmu o Alexandru Dubčekovi, zpravodajské rekonstrukci i televizním programem z roku 1968.

V den výročí, 21. srpna, uvede Česká televize na svém prvním programu ve 20.00 premiéru filmu Dubček. První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandera Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film, který v koprodukci s Českou televizí natočila slovenská RTVS, tak pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989.

Ve stejný den vstoupí do kin koprodukční film České televize Jan Palach, jejž podle scénáře Evy Kantůrkové natočil režisér Robert Sedláček.

Už v noci z 20. na 21. srpna začne Česká televize vysílat pořad Dnes před 50 lety, který formou zpravodajských vstupů zpřítomní srpnové události v odpovídající chronologické posloupnosti. Moderátor Jakub Železný bude pořadem Dnes před 50 lety diváky provázet.

Soubor dokumentárních projektů, které Česká televize natočila k připomenutí srpnových událostí, zasazuje okupaci do širokého kontextu změn tehdejší společnosti. Na půdorysu příběhů jedenácti žijících pamětníků – mezi nimi například režiséra Jiřího Menzela  – a jejich dobových fotografií zpřítomňuje konec pražského jara pětidílný cyklus Ten okamžik. Cyklus doplňuje dokument režiséra Zdeňka Tyce Můj osmašedesátý, který zkoumá, zda a do jaké míry je dnešní politické dění srovnatelné s událostmi roku 1968 a jestli bychom dnes dokázali bránit demokracii, kdyby naše hranice překročila vojska pěti armád. Svědectví a výpovědi odborníků a pamětníků z obou dokumentárních projektů zpracovává i novinka Edice ČT, publikace Ten okamžik – Můj osmašedesátý.

Koprodukční projekt České televize Okupace očima okupantů pak nabídne pět rozmanitých pohledů na srpnové události z pěti zemí. Ve snímcích z Ruska, Maďarska, Polska, Bulharska a Německa vystupují účastníci srpnové okupace, zejména vojáci, kteří přijeli obsazovat Československo nebo jen čekali dlouhé týdny v lesích na rozkazy. 

Dalším premiérovým projektem věnovaným padesátému výročí je pětidílný cyklus 1968 milimetrů, který pomocí domácích video záznamů na 8mm film buduje dokumentární kroniku nejen tuzemských událostí roku 1968 a tzv. pražské jaro a okupaci tak zasazuje do kontextu turbulentního celosvětového vývoje.

 

 

Sdílejte tento článek na Facebooku