Společné bydlení – ano nebo ne?

Sdílejte tento článek na Facebooku

Zvažujete posunutí vašeho vztahu do další úrovně a láká vás společné bydlení? Proč ne, je však dobré si předem promyslet, do čeho jdete. Společné bydlení přijde dříve nebo později v dlouholetém vztahu na přetřes. Jako každá věc má i takové hnízdečko lásky dvě strany mince.

Na jednu stranu je tady kupa výhod. Budete mít na sebe více času, nemusíte složitě řešit přespávání a utrácet několikrát v týdnu v restauracích, kam jste dosud chodili na rande. Společné bydlení ovšem také vztah řádně prověří. Někdy se mohou objevit neshody, jindy vyplynou na povrch dlouho skrývané problémy. Je proto dobré předem vše zvážit, abyste se za pár měsíců neoctl s kufrem na ulici.

Začátky jsou sladké

Jistě jste spolu už strávili nějakou tu dovolenou a pravděpodobně probíhalo vše v naprostém pořádku. Společné chvilky jste si maximálně užili, možná jste ani za celou dobu neopustili ložnici. Říkáte si, že společné bydlení je vlastně paráda – teplé jídlo a sex permanentně k dispozici. První týdny i měsíce budete mít pravděpodobně pravdu, dříve nebo později se ale nějaký ten mráček objeví. Je dobré být připraven, přiznat si problém a nenechat se neshodami vykolejit – stejný konflikt o vaše zvednuté prkýnko a její tampóny na pračce řeší stovky dalších párů.

Kompromisy

Další problém nastává, pokud máte s přítelkyní odlišné biorytmy. Ranní ptáče se s noční sovou asi na budíčku neshodne. Vše je však o kompromisu. Promluvte si o očekáváních a případných zklamáních ze společného bydlení a zkuste vymyslet nějaká pravidla, podle kterých by vám to mělo pro příště fungovat lépe. Vy si například uklidníte špinavé ponožky ležící pod gaučem a partnerka přežije, když párkrát do týdne v televizi místo „Ordinace“ poběží fotbal. Také si můžete stanovit pravidla pro společné uléhání. Párkrát týdně se zkrátka vydáte do peřin dříve, v jiné dny zase budete oba ponocovat.

Promiň, zlato, koušu si nehty

Dalším problémem společného bydlení jsou zlozvyky. Budete-li se svou drahou polovičkou dennodenně, všimnete si i jejích zlozvyků a drobných vad na kráse, které doposud vašemu oku unikaly. Možná jste donedávna považoval partnerčino prozpěvování v kuchyni za roztomilé, teď vám ale drásá sluch i nervy. Jak z toho ven? Upřímností. Každý vzniklý problém je třeba řešit co nejdříve, časem by na sebe totiž mohl nabalit další. Buďte diplomatický a vstřícný. S větou „proboha, děsně mi leze na nervy, když vyškrabuješ talíř do posledního miniaturního sousta“ asi moc nepochodíte. Pohovořit si o vzniklých konfliktech vyčistí ovzduší a co vy víte, třeba se dozvíte nějaké nepříjemnosti také na sebe. Jejich řešení pak můžete společnými silami dovést do zdárného konce.

Sdílejte tento článek na Facebooku