Otisk prstu odhalil nový obraz da Vinciho

Sdílejte tento článek na Facebooku

Zřejmě se podařilo najít nový obraz Leonarda da Vinciho (1452-1519). K objevu vedl otisk prstu podobný otisku, o němž se ví, že patří italskému géniovi.

Pařížská laboratoř našla otisk prstu „velmi podobný“ otisku, který je na jednom da Vinciho díle ve Vatikánu.

List Antiques Trade Gazette uvádí, že dílo dříve zařazené pod označením jako „Německo, počátek 19. století“ by tedy mohlo mít cenu desítek milionů dolarů. Tento obraz, portrét ženy, byl dříve prodán za pouhých 19 tis. dolarů.

Odborníkům se ale podařilo najít u rohu obrazu otisk prstu, zřejmě ukazováčku nebo prostředníčku. A ten, jak se ukázalo, se velmi podobá otisku na da Vinciho obrazu svatého Jeronýma ve Vatikánu. Da Vinci tento obraz maloval na počátku své dráhy, tedy v době, kdy mu nepomáhali žádní asistenti.

Infračervená analýza tohoto nového obrazu pak ukázala významné shody s dalšími da Vinciho obrazy. Podle BBC je prý také zřejmé, že obraz maloval levák – a tím da Vinci byl.

Nově objevený obraz zachycuje mladou ženu v šatu milánské elity z konce 15. století. Martin Kemp, odborník na da Vinciho dílo, se domnívá, že mohlo jít o portrét Bianky Sforzové, dcery Ludovika Sforza, milánského knížete.

Současný majitel, kanadský sběratel Peter Silverman, obraz koupil v roce 2007. Byl prý přesvědčen, že nejde jen o „nějaký portrét“ z 19. století. Obraz proto začal konzultovat s odborníky a ukázalo se, že měl zřejmě velmi dobrou intuici.

Sdílejte tento článek na Facebooku