Bechtěrevova nemoc postihuje mladé muže

Sdílejte tento článek na Facebooku

Bechtěrevova nemoc je zánětlivé onemocnění křížových kloubů a vazů kolem páteře. Tato nemoc však může mít (ale nemusí) další mimokloubní příznaky: záněty očí, kloubů, úponů, střeva a někdy i kůže nebo aorty.Na otázky kladené v souvislosti s tímto onemocnění, které postihuje mladé muže, odpověděla portálu Stránky pro muže MUDr. Marie Sedláčková, primářka Revmatologického a rehabilitačního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Jak se nemoc může projevit a koho postihuje?

Bechtěrevova nemoc typicky postihuje mladé muže, s počátkem onemocnění koncem druhé a ve třetí dekádě života, tedy mezi 18. a 40. rokem života. Vzhledem k tomu, že jde o dobře vypadající, mladé a do té doby zdravé muže, ošetřujícím lékařům může trvat i několik let, než pacienta odešlou ke specialistovi, který nemoc diagnostikuje. Typicky se projevuje takzvanou zánětlivou bolestí v kříži. To je bolest klidová, především noční, která k ránu budí pacienty a ti vstávají a cvičí, což jim proti bolesti významně pomáhá. Říká se v legraci, že Bechtěrevik je skvělý manžel, brzy vstává a cvičí, chystá pro celou rodinu snídani a ještě z toho profituje.

Co je její příčinou?

Jednoznačnou příčinu nemoci určit zatím neumíme. Víme, že nemoc postihuje nejčastěji osoby s pozitivním antigenem B27 na bílých krvinkách, těch je v běžné populaci asi 9 %, mezi Bechtěreviky 96 %. Provokujícím faktorem často bývá obyčejná střevní nebo jiná infekce. Onemocnění je dědičné.

Jak nemoc dále postupuje?

Postup nemoci je velmi různý. Některým šťastlivcům se zánět zastaví na křížovém skloubení, jiným však postupuje zánět po páteři a postupně, různě rychle, způsobuje typické tuhnutí páteře.

Jak se léčí? Zaznamenala medicína v této oblasti nějaké nové postupy?

Základními léky Bechtěrevovy choroby jsou takzvaná nesteroidní antirevmatika, to jsou léky, které působením na zánět tlumí bolest. Další významnou součástí léčby je cvičení, fyzikální nebo lázeňská léčba, která přináší někdy
i dlouhodobou úlevu od bolesti a brání ztuhnutí kloubů a páteře. Také brání omezení funkce hrudníku, která s tuhnutím souvisí, a může být hlavní příčinou srdečních či oběhových obtíží.

Kromě nesteroidních antirevmatik se užívají i kortikosteroidní látky, nejčastěji ve formě injekcí do bolestivých kloubů a vazů. Při postižení kloubů na rukou a nohou pomáhají léky, které se také užívají u jiných forem revmatismu, jako Sulfasalazin a Methotrexat. Moderní léčbou, která je však rezervována pro svou vysokou cenu jen pro velmi zánětlivě aktivní pacienty nebo pro pacienty s mnohočetným postižením, je biologická léčba. Je to léčba injekční, která blokuje klíčové prozánětlivé faktory v krevním oběhu.

Znamená to, že užívání léků je už trvalé?

Onemocnění neumíme zcela vyléčit, jen tlumit. Jeho průběh je však v začátku nepředvídatelný, někomu stačí občasná medikace nesteroidními antirevmatiky
a cvičení, jiný reaguje zlepšením až na moderní biologickou léčbu.

Co soudíte o pohybu jako součásti léčby?

Režimová léčba je to nejdůležitější, co pacient sám může pro sebe udělat. Jakýkoliv pohyb, který tlumí bolest a přitom rozhýbe hrudník, je dobrý. Je nutno sportovat či cvičit pravidelně, nejraději denně. Samozřejmě je přitom nutno respektovat věk a stav ostatních kloubů, které mohou být postiženy třeba artrózou. Potom nejsou vhodné cviky s přetěžováním těchto kloubů (u kolen
a kyčlí nejsou vhodné skoky a doskoky a naopak velmi vhodné je plavání, při postižení krční páteře zase je nevhodné plavání – prsa – a vhodné jiné cvičení).

Hodně se diskutuje o vlivu diety na nemoc. Většina Bechtěreviků má sklon k vyšší hladině kyseliny močové, proto se doporučuje nejíst moc červeného masa, silné vývary, omezeně luštěniny a plody moře, méně čokolády. Pít dostatečně a pravidelně nápoje, omezit však konzumaci piva. Upřímně doporučuji lázeňskou léčbu, která mnoho našich pacientů udržuje léta funkční a schopné práce a kde se režimová, dietní a rehabilitační léčba vhodně skloubí.

Jsou muži s touto nemocí nějak ovlivněni ve výběru povolání?

Zásadně není vhodné povolání, kde je pacient vystaven střídání směn či náhlému střídání teplot nebo práce v jednotvárné neměnné poloze. Pravidelnost práce, vhodné klima, možnost si zacvičit či častěji změnit polohu jsou pro naše pacienty velmi výhodné.

Sdílejte tento článek na Facebooku
Předchozí článek
Následující článek