V open space kancelářích nám vadí ztráta soukromí

Sdílejte tento článek na Facebooku

Práce v týmu, posílení kolegiálního přístupu, vzájemná ohleduplnost. To by měly být výhody práce v otevřených kancelářích, tzv. open space. Realita je ale trochu jiná. Kolegové nás často ruší při práci, trpíme ztrátou soukromí, hůř se soustředíme a po čase si pěkně lezeme na nervy. A potvrzují to i průzkumy a studie.

Podle nejnovějších šetření je prý nejlepším scénářem zajišťujícím harmonii na pracovišti vlastní kancelář, kterou sdílí maximálně jeden další člověk. A když to nejde, tak práce z domova. Ve velkých společných kancelářích stoupá počet rozptylujících podnětů, vázne spolupráce, zvyšuje se nedůvěra a sílí negativní vztahy. Aby toho nebylo málo, zhoršuje se i pocitové vnímání přátelství mezi spolupracovníky či podpory ze strany nadřízených. Akustické podněty – zejména srozumitelná řeč – jsou tím, co nás ruší nejvíce, jak dokázala nedávná studie společnosti Cambridge Sound Management (CSM).

Třetina lidí v kanceláři si stěžuje

Na rušení hovory spolupracovníků si podle průzkumu CSM stěžuje třetina administrativních pracovníků. Důvěrné informace, které nejsou určené jim, zaslechne až 53 % lidí pracujících v open space prostorech. Zlepšení akustických parametrů je proto jedním z nejdůležitějších předpokladů pro zvýšení atraktivity takových objektů. „Zklidnění prostředí, například pomocí technologie Sound Masking, zvyšuje produktivitu práce až o deset procent,“ vysvětluje ředitel společnosti Audiopro, která CSM v ČR zastupuje. Díky zařízení pro maskování zvuku je možné v open office kancelářích zlepšit prostředí, především akustickou pohodu, navíc bez rušivých zásahů do vizuální podoby interiéru a s přijatelnými náklady.

Již staří Řekové…

Metodu zvukového odstínění používali již staří Řekové, když své zahrady či interiéry chránili před hlukem z ulice šumícími fontánami. V dnešní době slouží k těmto účelům malé reproduktory – tzv. emitory, vysílající tichý uniformní šum o různých frekvencích, který je upravený do pásma lidské řeči a optimalizovaný tak, aby překrýval probíhající komunikaci. Rozhovor ve vzdálenosti zhruba 3,5 m sice slyšíte, ale nevnímáte jeho obsah, takže vás nevyrušuje.

 

 

Sdílejte tento článek na Facebooku